zpět na recepty

Koláč z teffové mouky

200 g teffové mouky
200 g rýžové mouky
120 g cukru
1 prášek do pečiva
1/2 lžičky xanthanu (nebo guaru)
1 lžička mleté skořice
5 lžic oleje
400 ml vody

Všechny sypké suroviny odměříme do hlubší nádoby a důkladně je promícháme. Poté přidáme tekuté suroviny a vymícháme středně řídké těsto. To nalijeme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme při 160 °C asi 25-30 minut. Necháme krátce vychladnout na plechu a poté vyndáme, aby se koláč zespodu nezapařil.

Můžeme také připravit tmavou variantu, kdy do těsta přidáme 2 lžíce kakaa a 2 lžíce vody.

Koláč je moc dobrý, chutná trochu jako makovec. Určitě by šel vylepšit polevou nebo zjemnit jablkem nastrouhaným do těsta.

 

Teff je jednoletá travina pocházející z Etiopie. Zde představuje čtvrtinu veškerých pěstovaných obilovin. Název pochází z ahmarského slova teffa (ztracený). Toto označení je velmi výstižné, zrníčka teffu totiž měří jen 0.5-1.0 mm. Teff je bohatý na vlákninu, bílkoviny, vápník a železo. Neobsahuje lepek, je tedy vhodný pro celiaky a díky příznivému obsahu živin také pro diabetiky. Vaří se ve čtyřnásobku tekutiny, vody nebo mléka.

Xanthan i guar jsou látky přírodního původu, obě dvě představují polysacharidy s velkou molekulovou hmotností. Používají se v potravinářském průmyslu jako zahušťovadla a emulgátory, k zahuštění a stabilizování výrobků na vodní bázi, například mléčných výrobků, omáček, dresinků, sirupů. Ve zmrzlině zabraňují vzniku ledových krystalků a zlepšují její texturu. Často je nalezneme ve výrobcích s nízkým obsahem tuku, kde právě nahrazují zahušťovací funkci tuku. Používají se také v kosmetice, přidávají se například do krémů nebo zubních past, kde fungují jako stabilizátory a spojovací látky složek, které by se přirozeně oddělily.

V bezlepkové kuchyni xanthan i guar částečně nahrazují lepek. Způsobují, že je těsto vláčnější a drží lépe pohromadě. Obě látky však musí být dávkovány opatrně, protože nadměrný obsah jedné či druhé vytvoří z těsta „gumu“.

Koláč